Archive for Listopad, 2012

Zaskakujące meble marokańskie

Zdumiewające może być to jak wiele inspiracji znajduje się na rynku meblarskim. Niegdyś było nie do pomyślenia, aby przyozdobić swój dom inaczej jak tylko meblami drewnianymi o prostych kształtach. Co więcej, w modzie architektonicznej nadal bardzo często korzysta się właśnie z tradycji i takiego klasycznego tworzenia wystroju wnętrz. Obecnie jednak furorę na rynku meblarskim robię orientalizm i egzotyka. Meble zaskakują swoim wyglądem, kształtem i wykończeniami. W dzisiejszych czasach popularne nie są już tylko meble kolonialne i japońskie, ale także te w stylu marokańskim. Nie można ocenić ich jako prostych. Pasują one jedynie do wybranych pomieszczeń, typu pokój dzienny albo sypialnia. Zaskakujące są same kształty mebli i kolory. Do tego zdarza się, że stoliki, szafki, czy też stołki posiadają oryginalne, bo ręczne wykończenia. W żadnym innym stylu, szczególnie nowoczesnym, nie byłoby to możliwe. Wykończenia te maja to do siebie, że są inspirowane tradycjami kultury marokańskiej. Meble wykonane są w drewna wysokiej jakości, ale egzotycznego. Do tego ozdobione mogą być chociażby kamieniami lub kością słoniową. Takie elementy dają wrażenie bogactwa, ale niczego nie ujmują meblom. Styl marokański z pewnością spodoba się miłośnikom orientalizmu i dalekich podróży w arabskie strony.

Egzotyczne meble japońskie

Kraj Kwitnącej Wiśni przyciąga do siebie ludzi w różnym wieku. Najczęściej zdarza się tak, że fascynacja pojawia się po ciekawej podróży krajoznawczej. Wówczas to przywozi się ciekawe pamiątki, które stanowić mogą ozdobę salony albo sypialni. Na polskim rynku obecne są już jednak meble w stylu japońskim. Szczególnie odpowiedni będzie on do mieszkań w bloku, które rzadko kiedy są przestronne. Właśnie w ciasnych pomieszczeniach małe i niskie meble japońskie są najbardziej pożądane, a także najlepiej spełniają swoją funkcję. Meble japońskie równe są prostocie i to w każdym tego słowa znaczeniu. Wszelkie dekoracje ograniczone zostały do niezbędnego minimum i w przypadku kanap są to głównie poduszki i samo obicie. Natomiast ozdobami stołów są głównie nogi i ich kolor. Trzeba zaznaczyć, że meble japońskie są głównie wyprodukowane z drewna, czyli naturalnego surowca i na rynku polskim znajdują się tylko takie inspiracje. Nie zdarza się tak, że egzotyczne japońskie meble są plastikowe. Miłośnicy Japonii będą musieli się również przyzwyczaić do małych wielkości siedzisk oraz stolików. Mimo to, nic nie jest w stanie zatrzeć ich piękna. Brak przepychu dodaje tylko meblom w stylu japońskim elegancji, dlatego też polskie domy korzystają z nich często i głównie na nich opierają swoje aranżacje.

Włoskie meble do przedpokoju

Meble w stylu włoskim od kilku lat są chętnie wybieranym wyposażeniem do domów i mieszkań. Jadalnie, sypialnie i salony wyposażone w sofy, stoły i krzesła są zdecydowanie eleganckie i stylowe. Teraz jednak według włoskich trendów można urządzić przedpokój. Dostępne są już włoskie konsole, wieszaki, a także lustra. Na pierwszy rzut oka widać już, do czego nawiązują. Kształtem są raczej proste, bez barokowych zakrzywień. Jednak same wykończenia, chociażby uchwyty od wieszaków, są już fikuśne i przypominają najróżniejsze rzeczy i przedmioty. Linia ich z pewnością nie jest prosta. Rozpiętość kolorystyczna może być różna i to od kupującego zależy, w jakich odcieniach widzi wyposażenie przedpokoju. Głównie są to jednak ciemne konsole i wieszaki, chociaż zdarzają się również jaśniejsze odcienie brązu. W żadnym innym stylu nie znajdzie się też tak różnych rodzajów wieszaków. Oprócz typowych ubraniowych, wyróżnić można wieszaki na garnitury i parasole. Lustra potrafią mieć także ciekawe akcenty wykończeniowe, które dyskretnie mogą być umieszczone chociażby na krańcach szkła. Zaletą mebli włoskich do domu może być też to, że są wielofunkcyjne. Doskonale pasować będą do kilku pomieszczeń na raz. Miłośnicy luster mogą być przygotowani, że szkła nie przykryje ani trochę drewniana rama, za to będą mieli ciekawe akcenty włoskie jako dekoracje.

Meble prosto z bajki

Aranżacja wnętrz pokoju dziecka jest teraz czystą przyjemnością. Rodzice zgodnie twierdzą, że to właśnie w tych czasach otwierają się przed nimi nowe możliwości. Kiedyś bowiem było nie do pomyślenia, aby zakupić specjalnie meble dal dziewczynek i dla chłopców. Do stosunkowo niedawna można było jedynie eksperymentować z kolorami. Dla dziewczynki wybierać różowe i fioletowe mebelki, dla chłopców zielone i niebieskie. Gama wyborów mebli dla dzieci jest teraz znacznie większa. Obecnie furorę na rynku robią meble z bajki. I nie oznaczają one jedynie tego, że tworzą taką magiczną atmosferę w pomieszczeniu. One rzeczywiście są bowiem z bajki. Dziewczynki doczekały się tego, że ich łóżeczka, gablotki, szafeczki i krzesła mają kształt, kolor i zdobienia jak typowe zabawki dla lalek. Gdyby nie wielkość, która jest normalna do ludzkiego domu, można byłoby je pomylić z akcesoriami dla lalek. Każdy z elementów zestawów można dowolnie przestawiać i tworzyć przestrzeń niezależnie od wielkości pokoju. Dla chłopców z kolei przygotowane zostały meble, które nawiązują do częstego hobby mężczyzn, czyli samochodów albo też militariów. Lustra mogą mieć zdobienia w postaci kół, łóżko może być w kształcie samochodu, z kolei biurko może po prostu być w odcieniu moro. Nikt z pewnością nie zaprzeczy, że to prawdziwe meble z bajki.

Młodzieżowe meble do domu

Dorastający mieszkańcy domów i mieszkań muszą otrzymać swoje własne królestwo, w którym czas będzie upływał im w spokoju, zawsze radośnie i bezproblemowo. Na urządzanie pokoju dla dojrzewającego dziecka nie trzeba od razu wydawać milionów czy tysięcy. Oferta handlowa producentów mebli młodzieżowych jest przyjazna dla oka i portfela. Co więcej, raz wyposażony pokój może stanowić oazę spokoju dziecka przez kilka lat. Wystarczy tylko z głową wymyślić rozwiązanie całej sytuacji. Dziecko nie musi od razu otrzymywać zestawów mebli, które ozdobione są postaciami z kreskówek, czy też posiadają fikuśne wzory, z zachwytu nad którymi się wyrasta. Mogą mieć całkiem proste kształty, ale za to być funkcjonalne albo też mogą posiadać krzywą linię oznaczającą kształty i tym samym być ozdobą każdego pomieszczenia. Pokój młodzieżowy nie musi być od razu duży. Bardzo często jest dzielony przez dwoje albo troje dzieci. Na rynku dostępne są od lat łóżka piętrowe, z wygodnymi szufladami, a obecnie nawet z regałami z boku. Tym samym można mieć trzy meble w jednym. Do tego bardzo często zdarza się, że nowoczesne łóżka młodzieżowe połączone są z biurkiem. Stolik do pisania wówczas się rozkłada albo znajduje się ono na dole łóżka. Dziecko ma jednocześnie frajdę, bo może spać na piętrze, a z drugiej strony przestrzeń nie jest dodatkowo zabierana.

Połączenie tradycji z nowoczesnością

Od zawsze w architekturze poszukuje się złotego środka na aranżacje wnętrz. Dokonywane są kolejne próby połączenia tradycji z nowoczesnością i wychodzi na to, że producenci mebli wreszcie znaleźli na to sposób. Vintage to styl, który potrafi zadziwić i dać wrażenie oryginalności. W takich meblach wykorzystuje się osiągnięcia dawności, które przeplatają się z elementami nowoczesnymi. Szafki potrafią mieć proste kształty, a jednak ich wykończenie jest awangardowe. Gałki są duże, fikuśne i od razu rzucają się w oczy. Z kolei gablotki mogą mieć krzywą linię kształtu, ale wypełniać je będę z kolei matowe szyby, bez żadnych dekoracji. To samo rzecz się ma z pozostałymi uzupełnieniami mebli. Nóżki od łóżek, foteli lub krzeseł mogą mieć najróżniejszy kształt. Do tego elementy wykończeniowe, typu rzeźbienia, łączą w sobie ciekawe rozwiązania, jak chociażby to, że potrafią być umieszczone w oparciach sof i kanap ekskluzywnie tapicerowanych. Taki styl będzie doskonale sprawdzał się w jadalni albo pokoju dziennym. Meble zwrócą na siebie uwagę, a jednocześnie wyposażą kompleksowo pomieszczenie. Dzięki nim będzie się miało praktyczne sprzęty i dekoracje w jednym. Vintage w meblach do domu robi furorę. Został już wybrany przez tysiące Polaków jako motyw przewodni najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu.

Drewniane wyposażenia dla dzieci

Pokoik dziecięcy może być wyposażony przez najróżniejsze meble. Obecnie dostępne są łóżka, szafki, komody, a nawet biurka w najróżniejszych kolorach i kształtach. Nic jednak nie zastąpi drewnianych, ale jakże uroczych mebelków do pokoju dla dzieci. Od lat robią furorę na rynku meblarskim i są kupowane zarówno do mieszkań, jak i do dużych domów. Tego typu zestawy meblowe nigdy nie wyjdą z mody, gdyż ich proste kształty, brak przepychu i bogatych zdobień, potrafią ożywić każde pomieszczenie. Wpisują się nawet w nowoczesną kolorystykę, stosowaną na ściany. Błędnie uważa się meble drewniane za surowe i ciężkie w odbiorze. Wręcz przeciwnie, tylko z takimi meblami można osiągnąć wrażenie radosnego i ciepłego pomieszczenia. Nie tylko szafki, łóżka i krzesła mogą być drewniane w takim radosnym pokoju dla dzieci. Także obicia sof, foteli, stoliki, regały, lampy oraz kuferki na skarby mogą być wykonane z drewna. Jego kolor zależy już od pomysłu rodziców. Ciemne drewno nie jest wcale złe, gdyż w połączeniu z bielą ścian i dodatków tworzy jednak atmosferę sielskości. Z takimi meblami można nawet osiągnąć atmosferę dawności, taką z książek pozytywistycznych i romantycznych. Można przenieść dziecko do zupełnie innego świata, w którym życie jest przyjemne, proste i radosne podobnie jak proste, ale zawsze gustowne i stylowe są drewniane meble.

Łazienka w stylu wiejskim

Wieś od zawsze kojarzona jest z ciepłem, pogodą i radością. Nie zawsze jednak ma się możliwość przeniesienia tej atmosfery do wszystkich pomieszczeń w domu. W tych czasach salony urządzane są raczej z ideą nowoczesności. Są też często odzwierciedleniem inspiracji czasami minionym, barokiem, stylem angielskim, francuskim. Jednak istnieje pomieszczenie, w którym styl wiejski sprawdzi się doskonale. Nowoczesność w łazience zostaje usunięta na rzecz swojskości i wiejskości. Jedyni umywalki i lustra mogą przełamać tutaj całkowite wrażenie prostości. To jest właśnie mocna strona łazienki, której wyposażenie stanowią małe, gustowne mebelki, jakby z lat dziecinnych, trochę s tylu rustykalnym. Na rynku istnieją bowiem najróżniejsze rodzaje mebli do łazienek i bez problemu będzie można znaleźć i takie szafki oraz półki, które będą wpisywały się idealnie w styl wiejski. Takich mebli nie trzeba nawet niczym uzupełniać. Im mniej dodatków i wykończeń, tym wrażenie wiejskości w meblach jest większe. Szafeczki małe, o prostych kształtach, z małymi uchwytami mogą zostać umieszczone pod samą umywalką, do tego obok lustra może być powieszona identyczna szafka z drzwiczkami albo same drewniane półeczki. Doskonale wygląda jeszcze stojący w rogu kosz wiklinowy. W takiej łazience i z takimi meblami będzie się można poczuć jak na wsi.

Prostota mebli gabinetowych

We własnym domu lub mieszkaniu ludzie pracujący bardzo często wygospodarowują miejsce na własny gabinet. Nie jest to kosztowne przedsięwzięcie, gdyż w tych czasach z powodzeniem można zakupić klasyczne meble do gabinetów po atrakcyjnie niskich cenach. Prostota tego gatunku mebli jest zdecydowanie ich mocną stroną, a wybór materiału do produkcji może przesądzić o unikatowości wystroju. W dzisiejszych czasach następuje przecież powrót do dawności, która nigdy tak do końca nie wyszła z mody. Gabinety domowe bardzo często wyposażane są w drewniane biurka, szafki i gablotki o prostych kształtach, bez żadnych zdobień. Jedyną ich dekoracją jest bardzo często fikuśna gałka albo odznaczający się od reszty blat samego biurka. Meble gabinetowe maja to do siebie, że tworzone są w różnych stylach, i angielskim, i retro, i rustykalnym. Komody, biblioteczki i fotele odznaczają się przydatnością. Same krzesła do biurek wyściełane są miękkimi materiałami, a oparcia są wygodne i dopasowane do potrzeb użytkowników. Do tego regały, biblioteczki i gablotki posiadają ciekawe, matowe szyby, które mogą wykończone być różnymi zdobieniami. Wszystko to tworzy całość, która przełamuje ogólną prostotę, z jaką teraz urządza się domowe gabinety. Surowość biur w firmach nie ma prawa wstępu do domu. Z racji tego to właśnie klasyczne, często drewniane meble, tworzą wyposażenie pomieszczeń do pracy.

Góralski styl w sypialni

Miłośnicy górą mogą mieć przynajmniej ich cząstkę u siebie w domu. Urządzenie sypialni w stylu góralskim jest możliwe głównie dzięki meblom, które dostępne są w ofercie katalogowej niemal każdego sklepu. Meble takie bazują na prostocie, zarówno w kształtach, jak i kolorystyce. Dopiero elementy je uzupełniające, typu serwety i kapy, są zdobieniami, które ożywiają wnętrze. Ponadto każdy może zakupić wygodne łoże góralskie, masywne i zdobione specjalnymi rzeźbieniami, a całości dopełniać mogą szafki nocne i komody o kształtach prostych, surowych. Swoją wielkością z pewnością nie będą rzucać się w oczy, ale będą stanowiły funkcjonalne uzupełnienie. Jedyną dekoracją mebli w stylu góralskim są rzeźbione motywy kwiatowe. To wyróżnia je spośród innych stylów i propozycji w katalogach. W żadnym innym stylu architektonicznym nie znajdzie się takich uzupełnień i zdobień. Prostata w tym wypadku posiada swoją własną oryginalność. Motywów kwiatowych nie można bowiem określić jako bogatych. Uroczo nawet wyglądają na brzegach łóżka, zagłówkach, drzwiczkach od szafek, czy też na kufrach i oparciach od krzeseł. Meble w stylu góralskim bazują na prostocie. Są wygodne, często też masywne, ale przede wszystkim pozbawione są przepychu. Nie ujmuje im to jednak elegancji i pozwala wpisać się w każdy pomysł na wnętrze.